NARODOWE CZYTANIE 2019

6 września 2019 r. w naszej szkole odbyło się NARODOWE CZYTANIE. W tym roku, spośród wielu nadesłanych propozycji, Para Prezydencka wybrała osiem nowel na ósmą odsłonę akcji. Były to: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej,  Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.

 Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent Andrzej Duda. 

 Fragmenty utworów odczytali zaproszeni Goście: Pani Joanna Jabłońska – Wójt Gminy Leśniowice, Pani Beata Kapeluszna – Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo – Samorządowego, Pani Jolanta Harmata – Radna Rady Gminy oraz uczniowie naszej szkoły na czele z Panem Piotrem Janiukiem – Dyrektorem Szkoły.

Koordynatorkami akcji były panie Ewa Stańkowska i Alicja Sędłak.